Arama Kelimesi Giriniz

Haberler

Bahçe Bakımı

Bahçe Bakımı

Bakımına da keyfini çıkardığımız kadar önem göstereceğimiz evlerde yaz aylarında dikkat etmemiz gereken 7 madde!

 1. Yaz aylarında önceliğimiz havaların ısınması ile toprak nemini kaybedeceği için sulamalara çok dikkat etmek gerekir, zira artık toprak suya fazla gereksinim duymağa başlamıştır. Sulama sabah veya akşam saatlerinde yapılmalı, hava koşulları ve bitkilerin su istekleri doğrultusunda yeterince sulamaya özen gösterilmelidir.
 2. Çimler boyları uzun tutularak sık sık biçilmelidir. Bu arada biçme artıklarının bir kısmının çimler arasında bırakılmasının, toprak nemini koruması bakımından yararlı olduğu göz önüne alınmalıdır.
 3. Bitki türlerine göre sağlıklı bir gelişim için doğru uygulamayla budama işlemi yapılmalıdır. Aşırı sıcak ve yağışlı havalarda budama yapılmamalıdır. İlk yarısı Mayıs ayında verilen azotlu gübrenin diğer yarısı haziranda veya temmuz ayı boyunca ister bir kerede ister azar azar verilebilir.
 4. Virüslerin, mantarların ve bakterilerin neden olduğu bitki hastalıklarını ve böceklenmeyi önlemek için ilaçlamadan önce kültürel mücadele yapılmalıdır. Kültürel işlemler kısaca toprağın işlenmesi, İhtiyaca uygun gübre kullanımı, sulamanın yeterince yapılması, budamaların zamanında ve bilinçli olarak yapılması işleridir.
 5. Eğer yapılacaksa zirai ilaç kullanımı kontrollü yapılmalıdır. İlaçlama için akşam saatleri ve yağışsız hava tercih edilmelidir.
 6. Bahçe Bakımında Bitki Zararlıları ile Mücadele

Salyangoz: Tarla ve bahçelerde kültür bitkilerinin yaprak, sürgün ve meyvelerini kemirmek suretiyle zararlı olurlar. Kemirdikleri yaprakların yalnızca damarları kalmaktadır. Popülâsyon yoğunluğuna bağlı olarak ekonomik önem de zarar oluşturabilirler. Popülâsyon az ise bahçeden toplanarak uzaklaştırılır. Salyangozlar için üretilmiş zirai ilaçlar kullanılmalıdır.

Tırtıl: Bitkilerin yapraklarını yiyerek beslenen bitkiyi koza şeklinde ağ ile kaplayarak bitkinin kurumasına sebep olmaktadır. Popülâsyon az ise toplanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Kimyasal olarak zirai ilaç uygulaması yapılmalıdır.

Yaprak Bitleri: Yaprak bitlerinin bitkilerin taze sürgünlerinde, genç yapraklar ve yaprak sapları üzerinde gruplar halinde beslenmeleri sonucunda, sürgünlerde kısalma ve yapraklarda kıvrılma görülür. Kültürel mücadele olarak bahçe içerisindeki yabancı bitkiler imha edilmeli, toprak işlemesine özen gösterilmelidir. Kimyasal olarak Zirai ilaçlar kullanılmalıdır.

Zirai ilaçlar bahçe zararlılarında en son tercih edilmesi gereken uygulama yöntemidir. Öncelik olarak peyzaj alanımızı tesis ederken toprak yapısına, su kaynaklarının yeterliliğine, suyun drenajına, sağlıklı bitki seçimine, peyzaj alanın güneş, gölge, rüzgâr haritasına uygun bitki türlerinin belirlenmesi çok önemlidir

 1. Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında bahçe bakımında dikkat edilmesi gerekenler:

Haziran ayı bakımları

 • Haziran ayı itibariyle çim boyları uzun tutularak kesilmelidir.
 • Yaz gübrelemesi için uygun zamandır.
 • Kuru ve sıcak hava çimlerde renk değişiklikleri ortaya çıkarmışsa Amonyum Nitrat kullanılabilir.
 • Yine zararlılarla koruma ve mücadele işlemlerine devam edilmelidir.
 • İlaçlama için havanın yağışsız olduğu günler tercih edilmeli ve gün içerisinde sıcaklığın en düşük olduğu akşam saatleri seçilmelidir.

Temmuz ayı bakımları

 • Havaların sıcak ve yağışsız olması nedeniyle sulama ve biçme işlerinin düzenli olarak yapılması gerekir.
 • Bu ay içerisinde çim alanlarda, havalandırma işleminin yapılması çimlerin sağlıklı olarak devamını sağlar.
 • Çim havalandırma işlemi, çim havalandırma makinası ile ya da havalandırma tırmıkları yardımı ile yapılır.
 • Çimler boyları uzun tutularak sık sık biçilmelidir.
 • Zararlılarla mücadeleye devam edilmelidir.

Ağustos ayı bakımları

 • Temmuz ayında yapılması gereken işlemler yarım kalmış ya da yapılmamış ise; bu ayda tamamlanabilir.
 • Zararlılara karşı mücadele ve koruma işlemlerine devam edilmelidir.